Oscypek to góralski specjał, który jada się przede wszystkim grillowany lub na surowo. Ser stanowi również znakomity dodatek do dań, wzbogacając smak potraw wegetariańskich. Jak wykorzystać oscypki w kuchni? Sprawdź najciekawsze pomysły.
Poznaj wegetariańskie przepisy z oscypkiem
Oscypek to ser wędzony wytwarzany z mleka owczego. Jego konsystencja jest twarda, a kształt wrzecionowaty. Charakterystyczne są także zdobienia na powierzchni sera, które uzyskuje się przy pomocy drewnianych foremek. Z produkcji oscypków słynie Podhale: zgodnie z tradycją zajmują się tym bacowie na hali, którzy wyrabiają ser ręcznie.
Co ważne, oscypki mają status Chronionej Nazwy Pochodzenia (są chronione przez prawo unijne) i mogą być wytwarzane wyłącznie od maja do września w określonych gminach. Sprzedaż jest zaś dozwolona tylko do końca października. Prawo określa również dopuszczalne parametry sera oraz ilość mleka krowiego, która może się w nim znaleźć (40 proc.).
Oscypek ma słonawy smak i można w nim wyczuć intensywną nutę wędzonki. Smakuje wyśmienicie jako przekąska, a także jest ważnym składnikiem efektownych potraw wegetariańskich. Poniżej znajdziesz 3 propozycje takich dań.
Zapiekanka kalafiorowa z wędzonym serem
Kalafior i sos beszamelowy to idealne połączenie, szczególnie jeśli towarzyszy im ser wędzony. Możesz stworzyć w ten sposób danie obiadowe lub kolacyjne, które zaserwujesz także podczas przyjęcia. Jak wykonać taką zapiekankę? Będziesz potrzebować:
- podzielonego na różyczki kalafiora (1 sztuka),
- 4 łyżki startego oscypka,
- 1 szklankę bulionu jarzynowego,
- 1/2 szklanki mleka,
- 2 łyżki masła,
- soli, pieprzu i gałki muszkatołowej (do smaku).
Kalafior gotuj w osolonym wrzątku przez 3 minuty i umieść w wysmarowanym tłuszczem naczyniu żaroodpornym. Roztop (na małym ogniu) masło, wsyp mąkę i chwilę przesmaż. Następnie dodaj mleko i mieszaj, aż sos zgęstnieje. Dolej bulion, dosyp przyprawy i ponownie zamieszaj. Kalafior zalej sosem i posyp oscypkiem. Zapiekaj przez 30 min w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni (z termoobiegiem).
Sałatka z oscypkiem w roli głównej
Lubisz pełne witamin sałatki? Tutaj również dobrze sprawdzą się oscypki, które tym razem podamy z gruszką i orzechami. Słony smak sera świetnie komponuje się ze słodkimi dodatkami, a sałatka jest lekka i jednocześnie bardzo odżywcza. Wprost doskonała na wegetariańską kolację!
Składniki (na 2 porcje):
- 2 garście roszponki,
- 1 gruszka,
- 2 małe oscypki,
- garść orzechów włoskich,
- łyżeczka konfitury żurawinowej,
- 2 łyżki oliwy z oliwek,
- łyżeczka musztardy,
- po szczypcie soli i pieprzu.
Oscypki zgrilluj na patelni. Gruszki obierz i pokrój na mniejsze kawałki. Na talerzach rozłóż roszponkę. Ułóż na niej kawałki gruszki i ciepłe oscypki. W miseczce połącz oliwę, konfiturę, musztardę i przyprawy. Sałatkę polej sosem oraz posyp orzechami.
Placki ziemniaczane z dodatkiem oscypka
Placki ziemniaczane to jedno z tradycyjnych polskich dań. Zastanawiasz się, jak je urozmaicić? Ser wędzony doda im chrupkości oraz intensywności. Potrawa nie jest trudna w wykonaniu, a z pewnością podbije Twoje kubki smakowe!
Składniki:
- ziemniaki – 1 kg,
- oscypki – 150 g,
- cebula – 1 sztuka,
- czosnek – 2 ząbki,
- sól – pół łyżeczki,
- jajko – 1 sztuka,
- mąka pszenna – 2 łyżki,
- olej rzepakowy do smażenia.
Na tarce o drobnych oczkach zetrzyj ziemniaki, cebulę i czosnek. Dodaj do masy oscypek starty na większych oczkach. Wbij do miski jajko, dosyp mąkę i przypraw solą. Dokładnie wymieszaj. Rozgrzej olej (powinien przykrywać całe dno). Nabieraj masę łyżką i kładź na tłuszczu, formując placki. Smaż z obu stron na złoty kolor. Takie placki możesz jeść solo, z dodatkiem sosu (np. czosnkowego) lub surówki (np. z kiszonej kapusty).
Przygotuj pyszny wegetariański posiłek
Oscypki kojarzą się przede wszystkim z wypoczynkiem w górach. Nie oznacza to jednak, że nie możesz rozkoszować się ich smakiem także w swoim domu. Czy musisz w tym celu jechać na Podhale? Nie: prawdziwe, góralskie sery zamówisz bezpośrednio od producenta z szybką dostawą pod wskazany adres. Prawdziwe oscypki oferuje Bacówka Zakopiańczyk. Znajdziesz tu podhalańskie przysmaki, wytwarzane z wysokiej jakości, lokalnych surowców przy zastosowaniu tradycyjnych receptur. Pyszne sery urozmaicą wegetariańską dietę oraz pomogą stworzyć wiele, efektownych dań. Przekonaj się o tym i wypróbuj je w swojej kuchni!
Artykuł sponsorowany.