Zastanawialiście się kiedyś, gdy widzieliście Roberta Lewandowskiego w akcji, co on właściwie je, że tak wygląda? Postanowiliśmy trochę przybliżyć tę kwestię. W poniższym tekście znajdziecie główne założenia jego diety, jakie produkty spożywa, a jakich unika. Postaramy się też odpowiedzieć na pytanie, czy warto stosować jego dietę. Zapraszamy do lektury!
Główna zasada diety Roberta Lewandowskiego
Robert Lewandowski jak mało który piłkarz przykłada baczną uwagę do swojej diety. Wszelkie swoje decyzje żywieniowe konsultuje ze swoją żoną Anną, która często pomaga mu przy komponowaniu posiłków. Zanim jednak przejdziemy do tego, co je najlepszy polski piłkarz, skupmy się na głównych zasadach jego nawyków żywieniowych.
Napastnik Barcelony korzysta z tzw. “odwróconej diety”. Na czym polega? Stopniowo zwiększa się w niej węglowodany i tłuszcze, natomiast białko zostaje na tym samym poziomie. Bardzo często stosowana jest wtedy, gdy chce się osiągnąć muskularną sylwetkę, bez zbędnej tkanki tłuszczowej.
Najważniejsze zasady diety Lewandowskiego:
- spożywanie posiłków co 2–4 godziny
- w menu każdego dnia znajdują się inne produkty (po 3-4 dniach mogą się powtarzać)
- spożywanie osobno białka i węglowodanów
- picie 30 min przed lub 30 min po posiłku
- szybkie uzupełnianie utraconej energii tuż po treningu
Patrząc na sylwetkę Roberta Lewandowskiego, śmiało można stwierdzić, że dieta ta przynosi swoje oczekiwane efekty.
Czego nie je Robert Lewandowski?
Lewandowski od dłuższego czasu unika produktów zawierających gluten. W tej kwestii wzoruje się niejako na serbskim tenisiście Novaku Djokoviciu, który również całkowicie wyeliminował ze swojej diety ten składnik. Dodatkowo unika też kukurydzy oraz modyfikowanej genetycznie soi.
Kapitan reprezentacji Polski usunął ze swoich posiłków produkty zawierające laktozę. W jego jadłospisie nie zobaczymy więc produktów pochodzących np. z krowiego mleka. Na dalszy plan odeszły też słodyczy i wszelkie słodzone napoje.
Jak na sportowca przystało Lewandowskiego nie zobaczymy w znanych sieciach fast-foodowych. Polak unika również wszelkiej przetworzonej żywności oraz produktów z puszek.
Jakie produkty najczęściej pojawiają się w diecie Lewandowskiego?
Co w takim razie je Robert Lewandowski? Jeśli chodzi o węglowodany, to najczęściej dostarcza je z takich produktów, jak:
- ryż czerwony
- ryż dziki
- amarantus
- kasza gryczana
- kasza jaglana
- ziemniaki
- topinambur
Do tego trzeba dodać świeże owoce i warzywa, które najczęściej pochłaniane są bez wcześniejszej obróbki termicznej. Bardzo dużym wzięciem cieszą się wszelkiego rodzaju kiszonki, z tym że nie są one łączone z tłuszczami. Jeśli chodzi o to źródło energii, to z reguły pochodzi ono z tłustych ryb oraz orzechów, nasion czy pestek.
Lewandowski bardzo często sięga też po mięso. W tym wypadku na jego stole króluje:
- dziczyzna
- wołowina
- ekologiczny drób
- cielęcina
- jagnięcina
Lista składników jest dość rozbudowana i można stworzyć z niej ciekawe i smaczne menu. Jeśli kogoś ciekawi, czy wymienione powyżej produkty pozytywnie wpływają na formę Lewandowskiego, niech śledzi jego mecze w barwach FC Barcelony. Posiadając kod promocyjny Fortuna [treść kodu to: MECZYKI], można to zrobić online na ekranie swojego smartfona. Dodatkowo do zgarnięcia jest freebet bez depozytu, który można przeznaczyć na zapoznanie się z działaniem serwisu.
Czy warto stosować dietę Roberta Lewandowskiego?
Każdy powinien zdawać sobie sprawę z tego, że nie ma jednej uniwersalnej diety dobrej dla wszystkich ludzi. To, co powinniśmy jeść, zależy od bardzo wielu czynników, takich jak:
- wiek
- płeć
- aktywność fizyczna w ciągu dnia
- alergie na pewne składniki lub ich nietolerancja
- tryb życia
- przebyte choroby
Główne założenia diety Lewandowskiego są jak najbardziej do skopiowania. Zanim jednak się na nią zdecydujemy, musimy odpowiedzieć sobie na pytanie: “jaki jest nasz cel?”. W tym celu najlepiej udać się do wyszkolonego dietetyka, który na podstawie wywiadu zbierze odpowiednie dane i stworzy dla nas optymalne rozwiązanie.
Artykuł sponsorowany