Czy wiesz, że ogrodnictwo może być czymś więcej niż tylko hobby? Ogrodnictwo jako biznes: jak zarabiać na sprzedaży owoców, warzyw, ziół i kwiatów?
Jeśli chcesz założyć małą firmę rolniczą, być może zastanawiasz się, jaki jest pierwszy krok. Być może nie masz jeszcze ziemi, ale wciąż myślisz i planujesz czas, kiedy wykonasz swój ruch. Znalezienie pola uprawnego to jeden z ważnych kroków w rolnictwie – taki, który będziesz chciał podjąć po rozważeniu kilku innych czynników.
A jeśli lubisz pracować na świeżym powietrzu, na przykład w rolnictwie, lub po prostu chcesz dorobić na pracy sezonowej, to radzimy skorzystać z internetowych wyszukiwarek ofert pracy. Możesz wybrać miasto, rodzaj pracy i wiele innych parametrów, a także mieć możliwość zapoznania się z wymaganiami pracodawców i innymi ważnymi dla Ciebie informacjami. Szukając pracy wystarczy wpisać słowa kluczowe np. – praca sezonowa zbiory oferta pracy. Otrzymasz dziesiątki, a może setki aktualnych ofert pracy z pracą do wyboru.
Dowiedz się o rolnictwie
Nie możesz się pomylić, zaczynając od tego kroku. Jeśli jesteś nowy w rolnictwie, naucz się wszystkiego, co możesz w swoim czasie.
Ale bądź też mądry. Nie można wiedzieć wszystkiego, co można wiedzieć. Pewne uczenie się musi odbywać się w pracy, a metoda prób i błędów jest nieuporządkowana, czasochłonna, a czasem kosztowna. Jest to jednak nieuniknione w przypadku rolnictwa, więc przyjmij ten proces.
Jeśli możesz znaleźć mentora – kogoś, kogo możesz poznać bezpośrednio, być może w swojej społeczności teraz lub w miejscu, w którym chcesz uprawiać ziemię – może to być bardzo pomocne. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, pracuj na farmie. Wolontariusz. Zdobądź doświadczenie, zanim zaczniesz.
Zaprojektuj i zaplanuj swoją farmę
Ważną częścią rozpoczynania działalności rolniczej jest podjęcie decyzji, jak ona będzie wyglądać. Czy chcesz posiadać mikro farmę warzywną? Czy planujesz hodować hektary siana dla innych rolników? Być może chcesz mieć zróżnicowaną farmę – małą firmę, która hoduje różne zwierzęta i rośliny. Być może zastanawiasz się nawet, jak założyć farmę ekoturystyczną, w której ludzie będą przychodzić, aby zobaczyć Twoją farmę, a może nawet uczestniczyć w farmie.
Napisz biznesplan
Możesz się zastanawiać, czy potrzebujesz biznesplanu. Krótka odpowiedź: jeśli chcesz założyć firmę, potrzebujesz biznesplanu. Pisząc biznesplan, weźmiesz pod uwagę rynki, podaż i popyt oraz wszystko, co jest związane z działalnością rolniczą, strukturą zarządzania, analizą finansową, produktami i punktami cenowymi.
Możesz przełączać się między tym krokiem a poprzednim, projektowaniem i planowaniem, ponieważ są one ze sobą powiązane. Biznesplan jest wystarczająco dużą częścią zakładania firmy, aby zrobić cały krok. To tutaj realizujesz swoje marzenia i burze mózgów.

Znajdź dotacje i pożyczki
Możesz nie mieć całego kapitału potrzebnego do rozpoczęcia hodowli na potrzebną skalę. Możesz zacząć od drobnych rzeczy, zanurzyć się w wodzie i zobaczyć, jak ci się podoba rolnictwo w mikroskali, wykorzystując środki, które możesz uzyskać z miesięcznego budżetu domowego, na inwestycje w farmę. Korzystanie z tej metody może być czasochłonne, ponieważ nie będziesz w stanie zainwestować znacznej kwoty pieniędzy, aby wprowadzić produkt na rynek. Dotacje i pożyczki przeznaczone dla młodych i początkujących rolników już są! Pomoc jest dostępna również dla rolników-rolników. Programy oferują dotowany sprzęt, taki jak wysokie tunele, pomoc w certyfikacji ekologicznej i nie tylko.
Uzyskaj licencje i pozwolenia na prowadzenie działalności
Twoje lokalne i stanowe przepisy mogą się różnić w zależności od wymagań dotyczących zakładania małej firmy rolniczej. Podstawy są takie same: prawdopodobnie będziesz musiał zarejestrować nazwę firmy, uzyskać licencję biznesową, uzyskać numer identyfikacyjny pracodawcy i wykupić ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej za produkt.
Przykłady specjalizacji gospodarstw
Biznes sadowniczy
Wczesną wiosną wyhoduj kilka próbnych roślin ozdobnych i sadowniczych. Najbardziej odpowiednie są pomidory, papryka, zioła i brokuły. Możesz także sprzedać sadzonki kwiatów (petunie, altówki, nagietki, kolibry), krzewy róż, kłącza lub cebule (lilie, irysy) oraz rośliny doniczkowe. Jeśli dusza wymaga kreatywności, możesz stworzyć piękne donice, miniaturowe baśniowe ogrody z ziołami itp.
Firma zajmująca się sprzedażą jadalnych kwiatów i ziół
Sprzedaż świeżych lub suszonych ziół do gotowania to kolejny świetny sposób na zarabianie pieniędzy w ogrodzie warzywnym. Tak więc gałązki świeżej mięty, melisy, kopru, pietruszki, tymianku, bazylii i rozmarynu są bardzo poszukiwane. Można też suszyć lokalne zioła i sprzedawać je w plastikowych torebkach, papierowych torebkach, miniaturowych szklanych słoiczkach.
Biznes roślin leczniczych
Oto kolejny pomysł. Jeśli wielkość działki ogrodowej na to pozwala, posadź byliny, które nie wymagają szczególnej pielęgnacji i dobrze rosną oraz rozmnażają się przez samosiew lub korzenie. Tak więc zioła i zioła są bardzo opłacalne, ponieważ mogą dobrze rosnąć zarówno w ostrym słońcu, jak iw cieniu i nie wymagają dużo wody ani uwagi.

Ostatnia porada
Dlaczego nie rozpocząć współpracy z innymi ogrodnikami i wspólnie zarabiać? Porozmawiaj z sąsiadami, aby zobaczyć, czy są chętni do uprawy żywności w swoim ogrodzie, a jeśli tak, połącz siły.
Rozwijanie firmy zajmującej się sprzedażą roślin może zająć dużo czasu, więc miej oko na aktualne trendy rynkowe i zawsze zastanów się, ile czasu i pieniędzy musisz zainwestować, aby osiągnąć sukces w sprzedaży.
Artykuł sponsorowany