Postępująca digitalizacja i coraz częstsze kupowanie kolejnych pozycji asortymentowych przez Internet wymusza na markach działania zmierzające do wywindowania swoich witryn wysoko w wynikach wyszukiwania. Dotknęło to także branży spożywczej. Można do tego podejść dwojako – zainwestować środki finansowe w reklamę w Google (co, zważywszy na sporą konkurencję w wielu branżach, niesie za sobą niemałe koszty) lub zadziałać długofalowo i postawić na pozycjonowanie witryny oraz wszelkie praktyki spod znaku SEO – tak by powalczyć o dobrą pozycję w SERP na frazy globalne lub lokalne. Dziś podpowiemy, jak zabrać się za tę drugą opcję, czyli szeroko pojęte pozycjonowanie w branży spożywczej.
Czym jest pozycjonowanie (SEO)?
Terminy „pozycjonowanie witryny” oraz „SEO” często używane są zamiennie i choć mają ze sobą wiele wspólnego (w gruncie rzeczy mają podobny cel), należy podkreślić, że nie są tożsame. Działania spod znaku SEO (z angielskiego Search Engine Optimization) to wszelkie aktywności zmierzające do dostosowania witryny do standardów wyszukiwarki, a więc tak naprawdę zamykające się w obrębie samej strony. Natomiast pozycjonowanie jest terminem szerszym i obejmuje wszystkie działania zmierzające do zajęcia przez witrynę jak najwyższej pozycji organicznej w wynikach wyszukiwania (włączając w to aktywności poza witryną, takie jak pozyskiwanie linków zewnętrznych). Można więc powiedzieć, że SEO to część procesu pozycjonowania.
Znaczenie pozycjonowania dla branży spożywczej
Jeszcze kilka-kilkanaście lat temu wydawało się, że raczkująca (w porównaniu z innymi pozycjami asortymentowymi) w Internecie branża spożywcza nie potrzebuje wzmożonych działań pozycjonujących. Wiele zmieniło się jednak w momencie, gdy kolejne marki globalne zaczęły przeznaczać znaczne środki na SEO i reklamę, zakupy spożywcze z dostawą przez Internet stały się powszechne, a dodatkowym katalizatorem zmian stała się pandemia, przez którą znacząco przyspieszyła digitalizacja procesów biznesowych. Nagle okazało się, że szeroko pojęta „spożywka”, zarówno ta globalna, jak i lokalna, musi mierzyć się z rosnącą (także w Sieci) konkurencją, a więc jeśli jakaś marka chce przetrwać – musi zainwestować w pozycjonowanie w Google.
Skuteczne pozycjonowanie strony producenta żywności
Pozycjonowanie w branży spożywczej to nie tylko SEO dla sklepów z żywnością – opisana wyżej sytuacja nie ominęła także producentów żywności. Chcąc dotrzeć do kolejnych odbiorców komunikatów, zarówno z sektora B2B, jak i B2C, muszą aktywnie działać w ramach SEO, ale jednocześnie muszą robić to „z głową”. Pozycjonowanie strony producenta żywności musi bowiem inwestować we frazy, które potencjalni partnerzy i klienci chcą wyszukiwać w kontekście żywności. Nie do przecenienia są zatem słowa związane z ekologią, zdrowym jedzeniem, humanitaryzmem w kontekście traktowania zwierząt, z których pozyskiwane jest mięso, a także sygnalizujące inne benefity istotne dla konkretnych grup docelowych.
Pozycjonowanie sklepu spożywczego
Pozycjonowanie w branży spożywczej to także domena sklepów, które potrzebują nieco innych działań. Jeśli chodzi o sklepy sieciowe, kluczowe są komunikaty związane z przewagami cenowymi i asortymentowymi względem konkurencji. Przydatne mogą być także współprace z influencerami i konkretnymi markami żywności, w celu pozyskania linków zewnętrznych. Natomiast jeśli chodzi o pozycjonowanie sklepu spożywczego działającego lokalnie, mocny nacisk musi być nałożony na frazy lokalne właśnie (zwłaszcza że tu mamy zazwyczaj do czynienia z koniecznością dokonywania wyborów – budżet często jest ograniczony).
Kluczowe działania SEO dla branży spożywczej
Wyżej zasygnalizowaliśmy podstawowe zagadnienia związane z pozycjonowaniem branży spożywczej. W dalszej części artykułu skupimy się natomiast na konkretach – sprawdzimy, jakie frazy, jaki rodzaj contentu i jakie działania w obrębie samej witryny trzeba wykonać, by skutecznie pozycjonować się w branży spożywczej.
Frazy brandowe
Jeśli jesteś sklepem spożywczym, nie możesz przejść obojętnie obok okazji wypromowania się przy pomocy znanych marek, które sprzedajesz. Tak zwane frazy brandowe, czyli związane z konkretnymi markami produkującymi szeroko pojętą żywność, to wielka szansa na zaistnienie w wynikach wyszukiwania. Ludzie szukają w Google nie tylko konkretnych sklepów, ale także promocji czy cen konkretnych produktów. Wiążąc się we frazach z długim ogonem właśnie z nimi, można ugrać sporo dodatkowych wyświetleń i kliknięć. To tak zwane pozycjonowanie produktu spożywczego, przy którym przy okazji może zyskać dany sklep.
Treści na blogu i artykuły sponsorowane
Ktoś mógłby powiedzieć, że prowadzenie bloga w branży spożywczej mija się z celem, bo zasób ciekawego contentu jest wyczerpywalny. Nic bardziej mylnego! To właśnie produkty z branży FMCG mają ogromny potencjał oddziaływania nawet w obszarze popkultury i mogą swobodnie poruszać się w obrębie aktualnych trendów, wykorzystywać RTM, a jednocześnie czerpać content z powiązań z dużymi brandami. Skuteczne SEO w branży spożywczej to także treści sponsorowane (które mogą być umieszczane na licznych portalach branżowych, ale ogólnotematycznych czy regionalnych także) i artykuły na blogu, stanowiące cenne źródło linków i fraz kluczowych, które znacząco wpływają na pozycjonowanie witryny.
Optymalizacja strony internetowej
Czyli czyste SEO – to podstawa do wdrożenia jakichkolwiek bardziej zaawansowanych działań pozycjonujących. Wszystkie meta dane, struktury treści, optymalizacja pod kątem mobile oraz wszelkie inne aktywności w obrębie samej witryny muszą być dopracowane do perfekcji, zanim weźmiemy się za pozycjonowanie ukierunkowane na zewnątrz. W branży spożywczej, gdzie wizerunek produktów (duża rola poprawnego wyświetlania się grafik, animacji i filmów) oraz odpowiedni ich opis jest kluczowy dla użytkownika, te podstawy mają szczególne znaczenie.
Pozycjonowanie lokalne branży spożywczej
Pozycjonowanie sklepów działających tylko w ograniczonym regionie będzie rzecz jasna wyglądało inaczej niż w przypadku marek globalnych. Wiele tutaj zależy od struktury asortymentowej, specyfiki regionu i modelu konsumpcji na danym terenie, jednak z pewnością istotne znaczenie będzie miało tutaj pozycjonowanie się na frazy lokalne, a więc zawierające człon związany z daną miejscowością lub dzielnicą. Być może konieczne będzie także zainwestowanie we frazy związane ze zwyczajową, potoczną nazwą danego sklepu, bo i takie w lokalnej mowie często występują.
Podsumowując, należy stwierdzić, że pozycjonowanie w branży spożywczej w krótkim okresie przeszło transformację z „chyba warto” na „koniecznie trzeba”. Wynika to z wielu czynników, takich jak rosnąca konkurencja, zmiana modelu dokonywania zakupów spożywczych oraz większa świadomość społeczna, która każe „prześwietlać” w Sieci nie tylko sklepy, ale także producentów żywności. Wydaje się zatem, że przeznaczenie części budżetu marketingowego na SEO i powierzenie tego procesu specjalistom będzie w kolejnych latach i miesiącach jeszcze pilniejsze, niż obecnie.
Artykuł powstał przy współpracy z Michałem Całką z agencji Octamedia.
Artykuł sponsorowany